»
»
Podatki 2019: Będą zmiany ws. samochodów wykorzystywanych w działalności

Podatki 2019: Będą zmiany ws. samochodów wykorzystywanych w działalności10 Wrzesień 2018

Kwota limitu wartości samochodu osobowego, do którego możliwe jest pełne odliczanie odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia, zostanie podniesiona do 150 tys. zł – wynika z projektu przygotowanego w Ministerstwie Finansów. Nowe przepisy wejdą w życie z początkiem 2019 r.

 

W projekcie resort finansów zaproponował podniesienie do 150 tys. zł kwoty limitu wartości samochodu osobowego, do którego można w pełni odliczać odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia samochodu osobowego. Jednocześnie odpowiednio podwyższona zostać ma także kwota odnosząca się do wartości samochodu, przyjęta dla celów obliczenia składki z tytułu ubezpieczenia samochodu osobowego, która może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.

Aktualnie limit wynosi 20 tys. euro dla samochodów innych niż elektryczne oraz 30 tys. euro dla samochodów elektrycznych. Nowy limit w wysokości 150 tys. zł będzie stosowany względem wszystkich typów samochodów.

„Podwyższenie to odnosi się zarówno do wartości początkowej samochodu osobowego, jak i wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia umożliwiającej zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu” – tłumaczą autorzy projektu.

Projektodawcy zapowiadają ponadto ujednolicenie zasad podatkowego rozliczania przez podatników wykorzystywania w prowadzonej działalności samochodów osobowych – niezależnie od rodzaju umowy, na jakiej podatnik korzysta z samochodu.

Wprowadzenie zmian przewiduje projekt ustawy (z 24 sierpnia 2018 r.) o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Większość nowych przepisów wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r.